Gyvūnų ženklinimas

Lietuvos identifikuotų gyvūnėlių duomenų bazė

Kas tai yra ?

Elektroninė identifikavimo sistema – tai identifikavimo būdas, panaudojant signalą perduodamą tarp atsakiklio ir skaitytuvo.

Šis metodas gali būti naudojamas bet kokio daikto atpažinimui, priklausomai nuo to, kur yra įdėtas atsakiklis, t.y. į automobilį, konteinerį, gyvūną ir pan.

Priklausomai nuo paskirties yra įvairių šių prietaisų sistemų. Atsakikliai gali būti aktyvaus veikimo (kai reikia gauti signalą per didesnį atstumą, pvz. laukiniai gyvūnai iš malūnsparnio) ir pasyvaus veikimo. Pastarieji neturi savo baterijos, o panaudoja skaitytuvo generuojamą energiją. Tokio tipo maži atsakikliai vadinami elektroninėmis tapatybės nustatymo priemonėmis (mikroschemomis).

Įjungus skaitytuvą sukuriamas energijos laukas, kurį per savo anteną priima atsakiklis. Jame sužadinamas kontūras sukuria specifinių charakteristikų signalą, t.y. identifikacinius duomenis, ir perduoda į skaitytuvą per tą pačią anteną. Skaitytuvas perverčia signalą iš binario į dešimtainį formatą ir persiunčia į displėjų, kompiuterį ar kitą prietaisą.

Kaip tai veikia?

Elektroninė tapatybės nustatymo priemonė – tai maža, ryžio grūdo dydžio mikroschema, turinti gamintojo suteiktą unikalų identifikacinį numerį. Ženklinant gyvūną augintinį, mikroschema įterpiama po oda ir išlieka visam laikui. Norint nustatyti gyvūno tapatybę, prie ženklinimo vietos priartinamas skaitytuvas ir, jį aktyvavus, ekrane pasirodo unikalus numeris. Nėra jokios tikimybės, kad tuo pačiu numeriu bus paženklintas kitas gyvūnas.

Kam to reikia?

  • Nuo 2011 m. liepos 3 d. identifikuotais laikomi tik gyvūnai augintiniai su įterpta poodine mikroschema
  • Būtina sąlyga, kad veiktų įstatymai (ES Tarybos reglamentas Nr.998/2003)
  • Padeda pasiklydusius gyvūnus grąžinti savininkui
  • Padeda nustatyti neatsakingus savininkus ir jiems pritaikyti sankcijas
  • Didina savininko pasitikėjimą
  • Padeda kontroliuoti paveldimų ligų plitimą
  • Įgalina kaupti kitą informaciją (vakcinacijos statusas, sterilizuotas ar ne; populiacijos apskaita)

Ar tai skausminga ir kenkia gyvūnui?

Gamintojas mikroschemas tiekia steriliai supakuotus, paruoštus naudojimui po vieną.

Kadangi mikroschema yra labai maža, po gyvūno oda ji įterpiama specialia injekcine adata. Pati procedūra nė kiek ne skausmingesnė už paprastą vakcinaciją.

Mikroschema yra apvilkta biologiškai suderinto stiklo kapsule, todėl paprastai nesukelia jokios vietinės reakcijos implantacijos vietoje. Ji yra pasyvaus veikimo prietaisas, neturintis savo energijos šaltinio ir neskleidžianti savo signalų, todėl yra visiškai nekenksminga gyvūnui.